Transplantacja - jestem na tak

11 grudnia 2009 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu odbyła się konferencja „Transplantacja – jestem na tak – program edukacyjny dla szkół”. W konferencji uczestniczyło 40 nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z Zamościa, Biłgoraja oraz Krasnobrodu.
Uczestnicy zapoznali się m.in. z aspektami prawnymi i medycznymi przeszczepiania narządów, pobieraniem i przeszczepianiem narządów od dawców, wykorzystaniem medycznym tkanek a szczególnie rogówki oraz stanowiskiem Kościoła w sprawie pobierania narządów. Prelegentami byli dr Jacek Furmaga oraz mgr Grażyna Płaszczewska z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie oraz Anna Gradziuk Koordynator ds. transplantacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Uczestnicy konferencji spotkali się także z pacjentem po przeszczepie, dziennikarzem Pawłem Grzegórzko, który opowiedział o uciążliwościach związanych z chorobą, przeszczepie oraz życiu po otrzymaniu nowej nerki.
Organizatorami spotkania była Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie, Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie”, Polska Unia MedycynyTransplantacyjnej, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT oraz Bank Tkanek Oka w Lublinie. Współorganizatorzy: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

SP Szpitala Wojewódzkiego