Szpital przyjazny dziecku

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II 4 kwietnia br. rozpoczął się cykl szkoleń dla pracowników oddziałów Neonatologii i Położniczo-Ginekologicznego, przygotowujących szpital do nadania tytułu „Szpital Przyjazny Dziecku”.
Szkolenia prowadzą specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, krajowego inicjatora programu „Szpital Przyjazny Dziecku” oraz specjaliści z Kliniki Perinatologii i Położnictwa w Lublinie. Po zakończeniu szkoleń i okresie przygotowawczym szpital zostanie poddany auditowi zewnętrznemu. Wówczas, jeśli audit wypadnie pozytywnie, szpital otrzyma tytuł – „Szpital Przyjazny Dziecku”. Zasadniczym celem programu jest to, aby funkcjonowanie oddziałów odpowiadało zasadom nowoczesnej opieki położniczo-noworodkowej i służyło dobru matki i dziecka, umożliwiając karmienie dziecka piersią. Podstawą zdrowia dziecka jest karmienie go wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie zespołu położniczo-noworodkowego do prawidłowych zasad postępowania z kobietą rodzącą, położnicą i noworodkiem. Należy niekiedy zmienić organizację pracy, zrezygnować z wielu dotychczasowych, rutynowych praktyk. Tym samym trzeba stworzyć odpowiednie warunki i atmosferę, dając szansę matkom na podjęcie decyzji o karmieniu piersią. Współczesna wiedza medyczna potwierdza, że karmienie piersią jest najlepszym ze sposobów karmienia noworodka. Korzyści płynące z karmienia piersią służą zarówno zdrowiu dziecka jak i matki. Niewymierna i niepowtarzalna w życiu korzyść, to tworząca się więź między matką i dzieckiem. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko występowania u dziecka infekcji bakteryjnych, wirusowych, alergii różnego typu, cukrzycy insulinozależnej, a w wieku późniejszym chorób układu krążenia, nowotworów, stwardnienia rozsianego. Umożliwia także lepszy rozwój fizyczny i psychiczny noworodków, a zwłaszcza wcześniaków. Z kolei kobiety karmiące piersią ograniczają tym samym możliwość zachorowania na choroby nowotworowe, osteoporozę, niedokrwistość i choroby reumatyczne. Akcja „Szpital Przyjazny Dziecku” - mająca na celu przywrócenie prawidłowego sposobu żywienia dzieci - ma zasięg ogólnoświatowy, a jej inicjatorami są Światowa Organizacja Zdrowia WHO i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

J. Zarębski