Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ablacja arytmii

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, w ostatni weekend lipca, zespół pracowników Oddziału Kardiologii po raz pierwszy w historii szpitala wykonał zabieg ablacji. Tego typu zabiegi wykonuje kilkanaście ośrodków w kraju, a w naszym regionie jedynie Klinika Kardiologii w Lublinie.
Przy pomocy tego zabiegu leczy się zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym, na przykład: napadowe częstoskurcze, trzepotanie przedsionków. Ta metoda zapewnia ponad 90% skuteczność wyleczenia, podczas gdy leczenie farmakologiczne daje skuteczność leczenia poniżej 50% i niesie ze sobą konieczność przyjmowania leków przez całe życie. Po zabiegu ablacji pacjent z arytmią rozstaje się z tą dolegliwością, nie musi być więcej hospitalizowany, ani przyjmować leków.
Warunkiem wykonania zabiegu ablacji arytmii jest badanie elektro-fizjologiczne, polegające na zapisaniu potencjałów elektrycznych wnętrza serca, które pozwalają na dokładną lokalizację miejsca odpowiedzialnego za arytmię. Zabieg polega na wprowadzeniu do serca specjalnej elektrody, za pomocą której termicznie neutralizuje się miejsce odpowiedzialne za arytmię. Zabieg przy miejscowym znieczuleniu trwa kilka godzin. Przygotowania do wykonania pierwszej ablacji w szpitalu trwały kilka lat, w trakcie których personel zdobywał odpowiednie kwalifikacje, a także gromadzono niezbędne i kosztowne wyposażenie techniczne.
Dotychczas przeprowadzono trzy zabiegi ablacji, które wykonał, pod kierownictwem dr n. med. Pawła Dąbrowskiego zespół w składzie: lek. med. Jacek Dudek, pielęgniarz Piotr Szynderski, technik Sylwester Zaśko.
Ponieważ arytmia jest powszechną dolegliwością, w kolejce na zabieg oczekuje już około 60 osób.
Powrót do listy

Polityka prywatności